Powiat Białogardzki » Aktualności starostwa
2021-08-01, 19:00 źródło: Powiat Białogardzki

77. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Starosta białogardzki Piotr Pakuszto, przedstawiciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Białogardzie Dominik Kołodziejski oraz delegacja Powiatowego Domu Samopomocy w Białogardzie w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego złożyli pod pomnikiem Orła Białego wiązanki kwiatów upamiętniające bohaterski zryw Polaków.

Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał:

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy."

Pamiętajmy! Cześć i chwała bohaterom!


Po drugiej wojnie światowej na ziemię białogardzką trafiło wielu warszawskich powstańców. W 77. rocznicę niepodległościowego zrywu wspomnijmy kilku z nich (wszyscy urodzeni w Warszawie).
Ignacy Dziarnowski (1920-1977). Ps. "Sztych", walczył w obronie Elektrowni Warszawskiej. Mieszkał w Białogardzie, pochowany w Koszalinie.
Mieczysław Bielski (1926-2017). Ps. "Orzeł". W konspiracji od 1941 roku - członek Szarych Szeregów, następnie w VII Obwodzie "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 710. W Legionowie przeszedł szkolenie wojskowe ("Kurs Partyzanta") prowadzone pod kierownictwem kpr. pchor. "Sepa" (Konstanty Frydrychowicz). Jeden z pierwszych powojennych piłkarzy białogardzkiej Iskry. Pochowany na cmentarzu komunalnym przy Szosie Połczyńskiej w Białogardzie.
Barbara Kropielnicka, ur. w 1932 r. Ps. "Długowłosa" Łączniczka i sanitariuszka w batalionie "Zośka". Okres wrzesień 1944 -styczeń 1945 przetrwała na Okęciu w kamienicach ocalałych z dewastacji Warszawy. Po wojnie zamieszkała w Bydgoszczy, następnie w Białogardzie, od 1959 roku mieszka w Słupsku.
Edward Wojciechowski, ur. w 1919 r. Cywil, autor kilkuset zdjęć dokumentujących walki i życie powstańczej Warszawy. Po wojnie zamieszkał w Białogardzie, pracował w PZZ przy ulicy Połczyńskiej. Później przeprowadził się do Koszalina.

Aktualności starostwa

2025-06-04, godz. 08:00 Manufaktura Spożywcza. Oficjalne otwarcie Manufaktura powstała przy ul.Kołobrzeskiej 58a w Białogardzie powstała Manufaktura Spożywcza. Oficjalne otwarcie nastąpiło 3 czerwca 2025. Manufaktura Spożywcza… » więcej 2025-06-03, godz. 09:00 Regionalne Centrum Kryzysowe. Przebudowa budynku Budynek na potrzeby Regionalnego Centrum Kryzysowego przy ul. Grunwaldzkiej będzie przebudowany. 2 czerwca 2025, zastępca dyrektora PCPR Karolina Sycz i koordynator… » więcej 2025-05-30, godz. 12:00 Dotacje dla kościołów XIV sesja Rady Powiatu, 30 maja 2025 | Podczas obrad podjęto jednogłośnie uchwały dotyczące dotacji dla kościołów w zakresie prac konserwatorskich, budowlanych… » więcej 2025-05-26, godz. 20:15 Konkurs na stanowisko dyrektora Zarząd Powiatu w Białogardzie ogłasza nabór na kierownicze stanowisko urzędnicze: dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białogardzie. Szczegóły w zał… » więcej 2025-05-26, godz. 17:00 Powiatowa Rada Rynku Pracy. Spotkanie 26 maja 2025 odbyło się kolejne spotkanie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Starostwie Powiatowym w Białogardzie podczas którego rozmawiano o programach wsparcia rynku… » więcej 2025-05-26, godz. 11:00 Konkurs na stanowisko dyrektora Zarząd Powiatu w Białogardzie ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ w BIAŁOGARDZIE ul. Dworcowa 2, 78-200 Białogard. Szczegóły… » więcej 2025-05-15, godz. 14:00 Nowoczesne technologie AI w nauczaniu Powiat Białogardzki rozwija szkoły. Nasze placówki otrzymają nowe pracownie sztucznej inteligencji i zestawy do nauki zdalnej. W ramach projektu, dofinansowanego… » więcej 2025-05-15, godz. 14:00 Rozsmakowani. W czym? W powiecie białogardzkim! Zbliżają się 'RozSMAKowani w powiecie białogardzkim'! Wydarzenie pod patronatem starosty Pawła Wiśniewskiego odbędzie się 15 czerwca 2025, w godz.11 - 14 na terenie… » więcej 2025-05-14, godz. 13:45 Nadjeżdża Światowy Dzień Roweru Smarujcie łańcuchy, pompujcie koła! Nadjeżdża Światowy Dzień Roweru w powiecie białogardzkim! 1 czerwca 2025 | od godz. 7:00 do 19:00 Światowy Dzień Roweru w powiecie… » więcej 2025-05-13, godz. 19:00 W czerwcu ruszy remont drogi z Podborska do Borzysławia Za miesiąc ruszy remont drogi z Podborska do Borzysławia. Przypomnijmy, że do niedawna była to droga wojewódzka, którą samorząd powiatu otrzymał w tzw. 'kaskadówce'… » więcej
1234567
en iyi dershane ankaradershane fiyatları