Jest szansa na dodatkowe pieniądze na oświatę w Powiecie Białogardzkim.
Aż 95 procent środków finansowych może pozyskać Powiat Białogardzki przy współudziale samorządów gminnych na rozwój systemu edukacyjnego dzieci i młodzieży, dzięki któremu absolwentom lokalnych szkół łatwiej będzie się odnaleźć na rynku pracy po zakończeniu nauki.
Wójtowie i burmistrzowie Białogardu, Tychowa i Karlina podczas poniedziałkowego (19 września br.) Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Białogardzkiego postanowili wspólnie ubiegać się o pieniądze, które mają wspomóc lokalne szkoły. - Samorządy Powiatu Białogardzkiego przystąpią do konkursu w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Złożyliśmy samorządowcom propozycję ubiegania się o finanse na projekt oświatowy, dzięki któremu pomoc mogą otrzymać placówki na wszystkich poziomach edukacyjnych – mówi Piotr Pakuszto, wicestarosta białogardzki. – Projekty partnerskie, do których gminy przystępują wspólnie z powiatem, mają większe szanse na realizację. Dlatego tak bardzo zależało nam na współpracy z gminami przy aplikowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
Powiat Białogardzki wspólnie z gminami przystąpi do konkursu na upowszechnianie edukacji przedszkolnej, a także wsparcie szkół i placówek, prowadzących kształcenie ogólne oraz uczestniczących w kształceniu podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w ramach Strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego – tak brzmi pełna nazwa działania, które pozwoli powiatowi pozyskać dodatkowe pieniądze na finansowania edukacji dzieci i młodzieży.
Konkretnie – zostaną one przeznaczone na kształcenie i doskonalenie zawodowe nauczycieli zgodne z obecnymi potrzebami szkół i kierunkami rozwoju edukacji. Dodatkowo w szkołach na terenie powiatu zostaną stworzone warunki do nauczania eksperymentalnego, pieniądze pozwolą doposażyć bazę dydaktyczną i naukową w placówkach, a także rozwinąć system poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Samorządy korzystające z dotacji będą mogły wspierać przedsięwzięcia, służące podnoszeniu kompetencji uczniów, po to, aby łatwiej było im odnaleźć się na rynku pracy.
Program stwarza możliwość pozyskania aż 95 procent kwoty, na którą składa się wniosek.
– Oznacza to, że cały projekt może być sfinansowany prawie całkowicie a nasz wkład własny byłby minimalny - uzupełnia Piotr Pakuszto.
Jeśli wniosek Powiatu zostanie przyjęty, program będzie realizowany przez dwa – trzy lata, począwszy od przyszłego roku.